Közérzet / Életmód · 2015.09.20.

Onkocentrum – Még idén átadják

Minden valószínűség szerint a tervezettnél egy hónappal előbb, még ez év végén átadják a Közép-Dunántúl legkorszerűbb onkológiai központját, amely félmillió embert láthat el. A Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház részeként, új osztályaként működő Onkocentrumot dr. Rácz Jenő főigazgató veszi át, aki 2006-ban, még egészségügyi miniszterként jelentette be a létesítmény létrehozásának tervét.

– Kilenc év telt el azóta, hogy egy sajtótájékoztatón hallottam öntől az onkológiai központ tervéről. Azóta sok minden történt…, a tervezett önálló intézmény helyett osztály lesz. Lesz?

– Olyannyira, hogy január vége helyett várhatóan december végére elkészül, és megindulhat a próbaüzem a sugárterápiás gépekkel. A centrum ellátási körzetéhez nemcsak a megye mintegy 350 ezres lakossága, hanem annál 150 ezerrel több ember tartozik, összesen félmillióan. A betegeket 62 ágyon látjuk majd el. Lesznek kúraszerű ellátást biztosító ágyaink, lesz szakrendelés és két darab besugárzásra alkalmas, úgynevezett lineáris gyorsítónk, ezek értéke 1,7 milliárd forint. Vannak másutt is ilyen gépek, de azok korábbi beszerzésűek, míg a mieink vadonatújak, ilyen teljesítményűek csak nálunk lesznek. Veszprémben megvalósul a rákos betegek komplex ellátása. A centrumban 120 munkavállalót foglalkoztatunk, akik mindannyian speciális végzettségűek, beleértve a sugárfizikust, valamint az orvosokat és a szakdolgozókat is. A jelenlegi klinikai onkológiai osztály dolgozói pedig átmennek a centrumba.

– Köztudott, hogy szakemberhiánnyal küszködnek. Lesz 120 új dolgozó az új központban, miközben a megyei kórház meglévő osztályain sincs elég orvos, nővér?

kórház1

Dr. Rácz Jenő: Minden túlzás nélkül kijelenthetem, hogy a jogszabályi minimumfeltételeknek sem a miénk, sem más kórház nem felel meg

– Egy új intézmény mindig új kihívást jelent, amelynek szívesebben akarnak megfelelni az emberek. A jelentkezők létszámából ítélve úgy tűnik, az új osztályon nem lesznek létszámgondjaink. Ebben nyilván a jövedelem is szerepet játszik: mivel az itt dolgozóknak speciális képzettséggel is rendelkezniük kell, az egészségügyi átlagnál magasabb bért kapnak. Nem csak a mi kórházunkban dolgoznak kevesebben a szükségesnél, ez országos probléma. Minden túlzás nélkül kijelenthetem, hogy a jogszabályi minimumfeltételeknek sem a miénk, sem más kórház nem felel meg. Ami az orvosokat illeti: égető szükségünk volna pszichiáterekre, neurológusokra, sürgősségi orvosokra, míg az ország más egészségügyi intézményeiből aneszteziológusok, radiológusok és gyermekgyógyászok hiányoznak. A problémák nem új keletűek, de egyre jobban elmélyülnek. Talán az orvosoknál is nagyobb gondot jelent a szakdolgozói hiány, a szükségesnél összesen százzal kevesebb ápolónő dolgozik a belgyógyászaton, a baleseti sebészeten, az intenzív osztályon. Az innen hiányzó nővéreket átcsoportosítással, túlórával, a nyugdíjasok foglalkoztatásával és segédnővérekkel próbáljuk pótolni. A Csolnoky hűségprogramot például kifejezetten az ágy mellett dolgozóknak találtuk ki. Aki egy évre aláírja, hogy itt marad, havi hat-nyolcezer forintos bérkiegészítést kap, feltéve, hogy a program után is marad egy évet.

És ez elég, hogy ne menjen Ausztriába, Németországba hat-nyolcszázezer forintnyi euróért nővérnek, idősápolónak?

– A külföldre menőket nem tudjuk motiválni, ez nem is nekik szól. Azoknak vezettük be, akik egy közeli kórházba mennének könnyebb munkára, kicsivel több fizetésért. Mi vagyunk Veszprém legnagyobb munkáltatója, a Sümegen és Dobán dolgozókkal együtt 1700 embert foglalkoztatunk. Az összlétszám 20 százaléka hiányzik. Ez nagyon nagy probléma, főként azon nyomasztó tény tudatában, hogy utánpótlás sincs.

– A centrumban gyógyított daganatos betegek ebből semmit nem érzékelnek?

– A megfelelően képzett és kellő számú személyzet az átadás után megkezdi a komplex gyógyítást, aminek felfutásához nagyjából negyed év kell. Úgy 2016 tavaszától már minden „nagyüzemben” és bejáratottan halad. Mi nem tartozunk az úgynevezett póluskórházak közé. A Csolnokynak minden fejlesztést uniós pályázatokból kellett összerakni, megírni, várni és megvalósítani. Összesen 10 milliárd forintra számítottunk, ennél többet fordítottunk a fejlesztésre: a sürgősségi felújítása 500 millió forintot emésztett fel, a koraszülöttosztály költsége 280 millió, a struktúraátalakítás 5 milliárd, az onkológia 4,6 milliárd, a TIOP műszerfejlesztés 700 millió, az egészségfejlesztési iroda 120 millió, ez már meg is haladta a 10 milliárdot. Több pályázatunk jelenleg is elbírálásra vár.






[fbcomments]