Húsvétkor hagyományosan füstölt sonka és kemény tojás kerül az ünnepi asztalra, tormával ízesítve, ennek ellenére nem lehet megunni, hiszen fejedelmi étel, pláne, ha még füstölt kolbászt is főznek a parasztsonka mellé. Mostanában nagy divatja van a mangalicasonkának és egyáltalán a mangalica disznó húsának, mert bizonyosságot nyert, hogy zsírjában más az olajsavak és zsírsavak aránya, ezért könnyebben emészthető.
Ha az ember gasztronómiai kalandokra vágyik – mert mint ahogyan a régi rómaiak is mondták: a változatosság gyönyörködtet –, akkor kipróbálhatja például a mediterrán népek szárított sonkáját. Ezért már nem kell Pármába, az Isztriára, Dalmáciába vagy éppen az Ibériai-félszigetre utaznia, mert a világkonyha már itt él velünk. Az ünnep közeledtével a boltok megtelnek különféle füstölt vagy pácolt húsokkal, köztük pármai sonkával.
Utóbbi csemege igen drága, de aki már egyszer is kóstolta sárgadinnyével, az újra és újra megkívánja. Mitől különleges ez a kissé édeskés húsköltemény? A jó sonka alapja köztudottan a jó hús. A pármai sertést úgy etetik, ahogyan kell, tíz hónapig, amíg 140 kilós nem lesz. Legértékesebb részét, a combját tengeri sóval bedörzsölik és pár napig hideg, szellős helyen zsinórra akasztva tárolják, ezt a procedúrát megismétlik párszor, hét hónapig. Utána pincében utóérlelik, így lesz lágy, kissé édes íze. A pármai sonkánál is drágább a San Daniele, amelynél a 10 kilós combokat pácolás után faládában préselik lapos, szögletes formára, s így érlelik 16 hónapig az Alpok hegyei között. A hideg szél és a tengeri levegő átjárja, s páratlanul finom ízt kölcsönöz neki.
S akkor nem beszéltünk még a spanyol szárított sonkákról, amelyek nem egyszerűen ételek, hanem a spanyol kultúra részei. Az ibériai szárított sonkát só, bors, rozmaring, babérlevél és fokhagyma keverékéből készült páccal dörzsölik be, hűvös helyre rakják, s akárcsak nálunk a parasztsonkát, naponta locsolják, forgatják. Három hét után kiemelik ebből a pácléből és deszkára helyezik, majd mindaddig préselik, amíg a nedvesség el nem távozik belőle. Az így nyert sonkákat hűvös, szellős helyre akasztják szárítani.
A fekete-erdei és dél-tiroli füstölt sonkának viszont a fenyőforgács és a fenyőtoboz ad különleges ízt, amelyen füstölik.
A szívesen látott vendéget az Isztriai-félszigeten, de Dalmáciában is úgynevezett prsuttal, vékonyra szelt nyers házi sonkával kínálják, általában finom házi sajtok és olívabogyó, valamint vörösbor társaságában. A prsuta elnevezés vélhetően az olasz prosciutto (sonka) szóból származik. A combról eltávolítják a zsírt, bedörzsölik sóval és meghintik hamuval, pár napra présbe teszik, majd bedörzsölik borssal és babérlevéllel. Nyílt tűz fölött hónapokig füstölik. Ahhoz, hogy tökéletes legyen, a füst mellett sós tengeri levegőre is szüksége van. Végül a konobában (kőfalú fészer-féleség), pincében tárolják, hogy puha maradjon és megőrizze rózsaszín színét. Megízlelni valódi ünnep.