Ha felnézünk a felhőkre gyakran felfedezhetünk különböző formájú, alakú, kutyára, autóra vagy éppen emberre emlékeztető alakzatokat. Úgy tűnik, hogy a mesterséges intelligencia is képes erre: a jelenséget a Google „inceptionizmusnak” nevezte el, és nagyon izgalmas megnézni, hogy hogyan is működnek ezek a mesterségesen létrehozott neurális hálózatok.
A Google egy blogposztban hozta nyilvánosságra, hogy hogyan működik a számítógépek képfelismerése, vagyis hogyan tudják eldönteni, hogy a képen egy banán vagy egy narancs van-e.
A képeket több mint harminc rétegben ismerik fel: az első alapvető jellemzőket észlel, mint a tárgy szélei, körvonalai, majd egy következő lépésben tovább elemzi a formát. Az utolsó lépés a korábban begyűjtött információknak az összesítése: így jön létre a teljes interpretáció.
A hálózatokat pedig szorgalmasan tanítják a Google kutatói, képeket mutatnak nekik, nagyon sok állatot, majd nagyon sok autó képét és sorolhatnánk.
Nagyon izgalmas, hogy ezek a hálózatok nemcsak felismerni tudnak, hanem képesek új képek létrehozására is.
Na és mi történik, ha megkérjük a hálózatot, hogy egészítse ki a képet, mondja meg, mit lát még benne. Például, ha a széleket jelző információra épít:
Majd egy állatok felismerésében már nagyon ügyes hálózatnak ezt a felhős képet mutatták meg és arra kérték, hogy építsen a képre:
Ha közelebbről megnézzük a második képet, akkor nagyon sok kis állatkát fedezhetünk fel.
Szóval ez az inceptionizmus, nézegessen további képeket:
Mi is megpróbáltuk, hogy mit lát a képünkbe az algoritmus:
Ezen a linken a dream app segítségével ön is megnézheti, hogy mit látnak a fényképein az algoritmusok.
fn