• Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat
Veszprém Kukac Hírportál
Támogatás
No Result
View All Result
  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat
Veszprém Kukac Hírportál
Támogatás
No Result
View All Result
Veszprém Kukac
No Result
View All Result

RÁKGYÓGYSZER – Mennyit ér az életünk?

by S. Bonnyai Eszter
2017.10.18.
in Közélet, Egyéb
rákgyógyszer, RÁKGYÓGYSZER – Mennyit ér az életünk?
137
SHARES
1.2k
VIEWS
Megosztom a FacebookonMegosztom a Twitteren

Ez is tetszeni fog

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

Az egészségügy mindenütt a világon a nehezen fenntartható rendszerek közé tartozik. A jóléti államokban főként azért, mert az emberek átlagos életkora növekszik, az idős, elhasználódott szervezet pedig egyre több gyógyászati feladatot jelent. A technikák és technológiák mindeközben egyre kifinomultabbak, egyre hatékonyabbak, de ezzel párhuzamosan egyre drágábbak is.

Ez pedig egyenesen vezet a költség-haszon elv alkalmazásához, amikor a döntéshozóknak határozni kell arról, meddig és mekkora befektetést „ér meg” az emberélet.

Mostanában Magyarországon az a rossz érzés gyötri az átlagpolgárt, hogy nem sokat. Bár az egészségügybe évek óta EU-milliárdok áramlanak, az ágazat általános állapota lehangoló. Orvos- és nővérhiány, sok hónapos várólisták, omladozó épületek, elavult eszközök. Most pedig itt a legújabb sokk, a rákgyógyszereken való állami spórolás. Novembertől bizonyos, épp a legsúlyosabb betegségtípusok (melanoma, vastagbél- és prosztatadaganat, onkohematológia, tüdődaganat) esetén csak a legolcsóbban beszerezhető gyógyszerekkel lehet megkezdeni a frissen diagnosztizált rákbetegek kezelését.

Érdemes itt idézni dr. Pajkos Gábor, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) elnökének ezzel kapcsolatos nyilatkozatát: „A személyre szabott orvoslás lényege, hogy a daganatos beteg számára választunk gyógyszert, s nem központilag kijelölt gyógyszerhez rendeljük hozzá a rákbetegeket, ahogyan azt most bevezetni tervezik. Statisztikailag hiába hasonló eredményességű két vagy három onkológiai gyógyszer, ezek nem egymással felcserélhető terápiák, amelyeknél mindegy lenne, hogy melyiket adjuk a betegeinknek. A különböző hatóanyagok a ráksejteket más pontokon támadják, más jelátviteli útvonalakon hatnak, más az adagolási módjuk, eltérhet a mellékhatásuk is. Az első választásként adott terápia sikere határozza meg leginkább a daganatellenes gyógyszeres terápia eredményességét, a beteg sorsát.”

Azt mondják, a genetikán meg a környezeti hatásokon túl mindenkinek szerepe van abban, hogy idővel milyen betegség dönti le a lábáról. Az életmódunk, a szokásaink, a szabadulásra való képtelenségünk megbetegítő élethelyzetekből, a feldolgozatlan lelki nyavalyáink előbb-utóbb visszaütnek. A betegségünkért tehát felelősek vagyunk, ahogy részben a gyógyulásunkért is. De ahogyan a betegség, úgy az életben maradás se kizárólag a mi felelősségünk. Pozitív hozzáállással, tudatos életmódváltással ugyan sokat tehetünk, de a gyógyulásunk mégis inkább az ellátó rendszer minőségén, az egészségügy állapotán, orvosokon, nővéreken, műszereken, gépeken, terápiás eljárásokon múlik. Ezek megléte vagy hiánya pedig a kormány és a döntéshozók felelőssége.

A beteg sorsa… Nos, ez tűnik a legkevésbé fontosnak, és már rég nem csak a rákbetegekről van szó. A megelőzésért felelős szervezetek szétverve, a háziorvoslás, a védőnői szolgálat rendszere halódik, kórházi osztályokat kell bezárni orvoshiány miatt, életmentő műtétekre, kezelésekre kell várakozni hónapokig, nehézkesen döcög a rehabilitáció, az idősgondozás és a szociális ellátás, ugyanígy a fogyatékkal vagy épp időskori demenciával küzdőkről való gondoskodás is. Magyarul semmi sem működik úgy, ahogy az Európa közepén, a 21. században joggal lenne elvárható egy „dübörgő gazdasággal” dicsekvő állam felelős kormányának döntései nyomán. Már persze, ha megér nekik annyit az emberélet, amennyit német, svéd, belga, osztrák kollégáiknak láthatóan igen. Igaz, arrafelé nem nőnek gomba módra a földből fűtött füves, LED-lámpák fényárjában fürdő, gigantomán stadionok.

Arcok, nevek, emlékek. Sokan. Rokonok, barátok, kollégák, akiket elvitt a rettegett kór. Fiatalon vagy idősebben, de mindenképpen idő előtt. Küzdöttek értük, harcoltak ők is, hiába. Ugyanakkor vannak, akik szerencsésen túlélték, itt maradtak, maradhattak velünk. Gyógyult rákbetegként tartják a küzdőkben a reményt, hogy igen, mindig van esély. Hogy ők miért és mások miért nem?

Ha a kérdésre létezne egyértelmű válasz, az sokak életét megmentené. De az életmentést talán az állam felelősségvállalásával kellene kezdeni.

related

Címkék: egészségügyVeszprém
Előző hír

A HEGY – Após

Következő hír

NYOMTASSTEIS – Veszprémi verzió

Kapcsolódó Cikkek

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

by Veszpremkukac
2026.06.26.

A tavalyi közel négyszázezres tömeg után idén is sok felvonulót várnak szombaton a budapesti Pride-ra. Bodó Gergely személyes hangvételű írása...

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

by Révész Erika
2026.06.25.

A Media1-en olvastuk a Mediaworks Hungary Kft. rendkívüli közleményét, amelyben a többek között a Veszprém megyei napilapot is kiadó cég közli, hogy augusztus...

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

by Révész Erika
2026.06.25.

Városi médiacentrum létrehozását indítványozta a közgyűlésen Hartmann Ferenc, a Híd a Városért képviselőcsoport frakcióvezetője. A képviselő interpellációjában azt kérte, hogy...

ARANYOS-VÖLGY – Porga magyarázkodik, a civileknek elegük van

ARANYOS-VÖLGY – Porga magyarázkodik, a civileknek elegük van

by S. Bonnyai Eszter
2026.06.25.

Amint arról tegnap már hírt adtunk, Porga Gyula polgármester levette a közgyűlés mai napirendjéről az Aranyos-völgy beépítésének ügyét. A lakóparképítés...

Következő hír

KÖZLEMÉNY – Kész Zoltán közéleti támogatói

TÁMOGASD MOST
A VESZPRÉM KUKACOT
Támogatom

Rólunk

Veszprém város online közéleti portálja

Rovatok

  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu

Cimkefelhő

Fidesz földrengés függőség hétvége koncert kézilabda Kína kütyük magyarság Menekültek plakát rendszerváltás Ukrajna választás vásárlás

Fontos

  • Kapcsolat
  • Adatvédelmi irányelvek
  • Médiaajánlat
  • Hozzászólási és moderálási szabályzat
  • Impresszum

© 2023 VeszprémKukac - Veszprém online közéleti portálja

No Result
View All Result
  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat

© 2023 VeszprémKukac - Veszprém online közéleti portálja

Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom